четвъртък, 25 юли 2019 г.

Най-скучните стандарти - ISO 37001, ISO/TS 54001, ISO 21401, ISO 20252, ISO 39001. Наистина ли са скучни?

Информацията по-долу е по материали от сайта на ISO - www.iso.org

Ние сме втренчени в "най-насъщните" за нас стандарти - 9, 14, 18, ... по-рядко 27, а накрая, и най-най-рядко - 16, 20-1 и 50. Това го налага натискът отвън, свързан с европроекти, конкурси и други инициативи, които дават на фирмите достъп до някакви ясли за усилено изхранване. Не толкова много, а дори и никакви, са случаите на въвеждане на системи и практики, реагиращи на наболяли теми и вълнения в обществото. И за тях има стандарти. Да ги видим...

ISO 37001:2016 Anti-bribery management systems -- Requirements with guidance for use
ISO 37001 е стандарт с изисквания за противодействие на корупцията. В приложение към стандарта са изложени и указания за прилагане на стандарта. Акценти в изискванията са необходимостта от политика и от действия за превенция, разкриване и противодействие на корупция в различните й форми и в различен обхват. Степента, в която се прилагат изискванията на стандарта е поставена в зависимост от контекста и заинтересованите страни, а също и от резултатите от оценяване на рисковете, свързани с корупционни практики.

ISO/TS 54001:2019 Quality management systems -- Particular requirements for the application of ISO 9001:2015 for electoral organizations at all levels of government
ISO/TS 54001 определя изисквания към всякакъв вид и всякаква йерархична позиция на електорални органи, които искат да доказват и демонстрират способности да управляват изборни процеси по прозрачен, открит и честен начин и в съответствие с установените изборни правила. Органите, чрез този стандарт, целят да постигнат, задържат и разширяват доверието на гражданите, кандидатите, политическите организации и други заинтересовани страни. Стандартът е с насоченост да се прилагат постановките на ISO 9001 с интерпретация за действия и услуги не само за избори, но и за предизборния и следизборния периоди.

ISO 21401:2018 Tourism and related services -- Sustainability management system for accommodation establishments -- Requirements
ISO 21401 задава изисквания към така наречените "accommodation establishments of all sizes". В това понятие са включени всички туристически обекти, като се тръгне от тези, които осигуряват само минималните условия ("provision of at least sleeping and sanitary facilities"). Стандартът засяга и т.нар. "местно население" и "местна общност", за които, ако туризмът е основен поминък, се очаква да имат подобаващи поведение за общуване с гостите и социална култура. Силен ориентира за прилагане на стандарта са четирите му анекса, включващи аспектите "околна среда", "социален", "икономически" и анекса с примернн практики.

(Една моя бележка ... Наскоро бях наистина за много малко време по работа в курортното селище Свети Влас. Наложи ми се да изтърпя няколко случая на недружелюбно отношение от страна на местни хора, които, виждайки че не съм местен човек, че съм в затруднение да се ориентирам, да намеря паркомясто и да ползвам някои услуги, сякаш изпитваха удоволствие да ме поучават, порицават и заплашват, но не и да ми помогнат. Недобре организирана се оказа и градската среда по отношение на такива като мен - от категорията "random people". В такава обстановка човек мисли само как да се евакуира по-бързо и, когато това стане, въздъхва дълбоко и облекчено. Ето защо българинът ходи в Гърция и Турция. Особено в Турция, ако си турист или просто посетител, са готови да те носят на ръце.)

ISO 20252:2019 
Market, opinion and social research, including insights and data analytics -- Vocabulary and service requirements
ISO 20252 засяга чрез изисквания тези, които правят пазарни, социологически и други подобни видове изследвания в публичната среда. Акцентът за прилагане на изискванията е поставен върху няколко анекса с нормативно значение. Съответствие с този стандарт може да има само ако организацията, която го прилага, може да докаже, че е усвоила и спазва постановките на поне един от анексите. Анекс А - за извадките. Анекс В - за работата "на терен". Анекс С - за наблюдения във физическа среда. Анекс D - за наблюдения в цифрова среда. Анекс Е - за самостоятелно изпълнение. Анекс F - за управление и обработки на данни. Стандарти по такава тема имаше от 2009 и от 2012 година, но доколкото се знае, без някой да се захване да ги прилага. Дали ще минат така още 10 години в бездействие и оглушки от родните ни "агенции". 

ISO 39001:2012 Road traffic safety management systems -- Requirements with guidance for use
ISO 39001 налага изисквания за пътна безопасност, които следва да засягат организациите от всякакъв вид с отношение към пътната безопасност във всичките й аспекти и предпоставки. У нас се смята, че пътна безопасност ще има, когато има закони за движението и когато законите се спазват. Не се говори и мисли изобщо за това, че отговорности, и то сериозни, имат и тези, които проектират пътища и съоръжения, тези, които ги строят, ремонтират и поддържат, тези, които определят режима на движение чрез знаци и маркировки, тези, които контролират. Не се постига пътна безопасност чрез създаване на нови и нови агенции и суперконтролни органи. Не се постига резултат и от "НАнани" ефекта. Пояснение - този ефект се изразява в това, че след всяко отчитане на нови лоши резултати и проблеми се иска, настоява и се налагат чрез закона все по-високи и по-високи глоби. И все така - като спирала от асиметрични нормативни напъни, базирани на убеждението, че "българинът реагира само ако му бръкнеш в джоба".

Анексите А и В на този стандарт правят прилагането му съвсем практична задача.  

Вместо заключение по въпроса за "скучните стандарти"... 
Тези, от които зависи справянето с проблеми, е добре да четат повече, в т.ч. и "скучни" стандарти. И да мислят, естествено!